juuli 11, 2022 // Soolajutud -milline sool ja pipar valida?
Trühvlid – seened toidulaual
Mis need salapärased trühvlid on?
Trühvlid – maa-alused delikatessseened toidulaual on üks hinnatumaid kulinaarseid koostisosi oma joovastava, ainulaadse hõngu ja muskuse lõhnaga. Lisaks kannab trühvel maailma kalleima seene tiitlit. Trühvlid annavad isegi kõige lihtsamatele toitudele maitseviimistlust ja tõstavad einestamiskogemuse luksuslikuks.
Trühvleid kasvatatakse peamiselt Itaalias, Prantsusmaal, Horvaatias. Tegelikult on vanimad teadaolevad trühvliretseptid kirjutatud umbes aastal 400 e.m.a. Seega igati auväärsed ja ajaloolised seened.
Mis on trühvel?
Nimetus ajab kergelt segadusse – šokolaadimaiust nimetatakse ju samamoodi. Tegemist on hoopis seentega. Erinevalt tavalistest seenesortidest kasvavad trühvlid täielikult maa all. Peamiselt Itaalias, Prantsusmaal ja Horvaatias leiduvad trühvlid kasvavad sarnases Vahemere kliimas üle maailma.
Trühvliliike on mitu, kõige levinumad söödavad sordid on Tuber Melanosporum (must trühvel) ja Tuber Mangnatum (valged trühvlid). Kõige väärtuslikumaid trühvleid leitakse Euroopas. Levialad on Hispaanias ja Prantsusmaal. Trühvlifarme leidub ka Austraalias ja Põhja-Ameerikas.
Mustad trühvlid vs valged trühvlid
Tuber Melanosporum ehk mustad trühvlid on kõige levinum trühvlitüüp. Neid tuntakse ka kui Black Gold, French Black või Périgord nime all. Hooaeg on novembri keskpaigast märtsi keskpaigani.
Tuber Mangnatum ehk valged trühvlid on tuntud ka kui valkjad trühvlid või Bianchetto. Nendel seentel on pisut küüslaugune maitseprofiil. Valged trühvlid on korjatavad jaanuari keskpaigast kuni aprilli lõpuni.
Trühvlid versus seened
Trühvlid ei ole nagu päris seened aga mõlemad on pärit seeneriigist, kuid neil on siiski mõned olulised erinevused. Nad arenevad erinevates kliimatingimustes, trühvlid kasvavad nii umbes 30 cm sügavusel maa sees ja seened maa peal ja mõlemal on oma eriline koht toidulaual. Trühvleid ja seeni võib pidada kaugeteks nõbudeks, kuna mõlemad on hinnatud toiduained meie söögilaual.
Kuidas trühvlid maitsevad?
Kui sa ei ole varem proovinud trühvlit, siis selle intensiivne lõhn on see, mida sa esimesena tunned. Trühvel on delikatess, mille välimus ei ole suurem asi, aga seevastu selle maitse on omapärane ja imehea. Mustadel trühvlitel on maalähedane aroom, valgetel trühvlitel aga terav maitse ja lõhn. Võid alustada maitsmist ka õrnast suvetrühvlist.
Millised on trühvlite omadused?
Oma välimuselt meenutavad trühvlid kartulimugulaid, mis kaaluvad kuskil 30–60 grammi. Aeg-ajalt leidub ka suuremaid, mis võivad kaaluda üle ühe kilogrammi. Värvus varieerub liivavalgest tumepruunini – olenevalt trühvli tüübist ja nende peremeespuust.
Kas trühvlid on tervislikud?
Tervislikud ikka, sest sisaldab kiudaineid, taimseid valke ja süsivesikuid. Nendes on rikkalikult toitaineid nagu C-vitamiin, kaltsium, mangaan, naatrium, raud ja fosfor. Samuti on palju antioksüdante, sealhulgas C-vitamiini, gallushapet ja homogentisthapet, mis on põletikuvastased. Nii, et saad südamerahus nautida.
Miks trühvlid on kallid?
Trühvlid võivad maksta sadu või isegi tuhandeid eurosid. Miks need trühvlid nii kallid ikkagi on?
Trühvlid teeb kalliks selle väga keeruline kasvatamine. Need seenelised on hooajalised ja olenevalt kasvukohast võib igal aastaajal leida maapõuest erinevaid trühvlisorte. Tegelikult on ka loodud juba kunstlikke trühvlifarme kuid eelistatud on ikka naturaalsed seened Itaalia, Prantsusmaa ja Horvaatia trühvlipiirkondadest.
Isegi põllumehed, kes kasvatavad trühvleid, peavad neid peeneks toiduaineks. Selle põhjuseks on asjaolu, et trühvlid vajavad väga keerulisi kasvutingimusi ja nende eest tuleb väga hästi hoolt kanda.
Kuidas leida t? Jahti seentele peetakse trühvlikoerte kui ka sigadega. Jaht sigadega on justkui võidujooks- ka sead armastavad neid ja söövad need pärast leidmist kiirelt ära. Tänu sellele eelistavad nüüd juba paljud farmerid kasutada jahipidamiseks koeri, kelle treenimiseks kulub küll pisut rohkem aega kuid võid olla kindel, et alla nad väärt kraami ei kugista.
Trühvel on pirtsakas ja vajab niisket kevadet ja jahedat talve, millele järgnevad mõõdukad vihmad kui ka kuumad suved. Samuti on neil sümbiootiline suhe teatud tüüpi puudega, näiteks tammedega ja nad kasvavad nende juurte lähedal. Kasvavad üsna aeglaselt saagi saamiseks kulub kuus kuni seitse aastat ja nende korjamise hooaeg on lühike. Trühvlihooajal on piirkondades ka väga lahedaid festivale – seega kui rännutee sind hooajal sinna viib tasub kindlasti külastada.
Kuidas trühvleid kasutada toiduvalmistamisel?
Trühvlid on väga tugev ja võimsa maitsega, nii et isegi ½ teelusikatäit trühvliõli või trühvlipastat, riivituna või õhukese viiluna annab sinu roale oluliselt maitset juurde. Kõige tähtsam on see, et trühvlid ei tohiks olla ainus roa domineeriv maitse. Trühvlit tuleb lisada väikestes kogustes, et see sobiks hästi maheda toiduga.
Värskus on trühvlite juures peamine asi mida jälgida
Värskus – see annab kõige paremini edasi oma hõrgu maitse – kasuta see ära mõne päeva jooksul peale ostmist või soolvee purgi avamist. Kui toiduvalmistamisel jääb üle tükike trühvlit, saad kasutada seda näiteks trühvlivõi valmistamisel. Kõik salsad, kastmed säilivad peale avamist külmikus 4-5 päeva. Seega mida varem ära kasutad, seda parem.
Trühvlivõi
Trühvlivõi valmistatakse trühvliõli, -pasta või laastude lisamisega soola ja võiga. Trühvlivõid on kõige parem nautida Põhja-Itaaliast pärit maisijahust pudruga ehk polentaga või kartulipüree ja lihaga. Vaata siit maitsvat ja hõrku trühvlivõid.
Trühvliõli
Trühvliõli on kergelt infundeeritud trühvli maitsega õli. Seda aromaatset õli piserda friikartulitele, köögiviljadele, munapudrule, linnulihale, kalale ja teistele toitudele. Siit leiad maitsmiseks trühvliõli musta trühvli maitsega või valge trühvli maitsega.
Trühvli-seene pelmeenide retsept
Koostisained
57 grammi tavalist võid
227 grammi erinevaid metsaseeni (näiteks kukeseened, shiitake ja austreid. Vajadusel tee seened puhtaks ja tükelda nii, et saad kokku umbes 3 tassitäit.
22 grammi hakitud shalottsibulat
1 spl hakitud küüslauku
¼ tl soola ja lisaks veel näputäis
⅛ tl värskelt jahvatatud musta pipart
60 ml vahukoort
½ tl musta või valget trühvliõli või -pastat
8 tassi vett
20 Wontoni ümbrised
Valmistamise õpetus
– Alustuseks sulata praepannil keskmisel kuumusel või. Tükelda kõik seened ja lisa korraga pannile, pruunista ja sega neid kaks minutit.
– Järgmiseks lisa pruunistatud seentele juurde hakitud šalottsibul, küüslauk, sool ja pipar. Jätka aeg-ajalt segamist ja küpseta veel kaks minutit.
– Lisage vahukoor ja trühvliõli või pasta, hautades segu 30 sekundit. Seejärel võta pann tulelt ja lase sellel täielikult maha jahtuda.
– Valage suurde kastrulisse vesi ja sool ning laske keema tõusta. Vahepeal lusikaga 1,5 teelusikatäit seenesegu iga Wontoni ümbrise keskele. Pintselda servad kergelt veega, voldi üks nurk vastasnurka – moodustades kolmnurga. Suru servad kokku ja tihenda.
– Hauta Wontoni ümbriseid keevas vees, kuni need on pehmed – nii umbes 3 minutit. Tõsta pelmeenid lusikaga veest välja ja nõruta paberrätikutel. Maitsesta pelmeen näpuotsatäie soolaga.
Kuidas trühvleid säilitada?
Trühvel säilib kõige paremini kui see pakkida eraldi puhtasse paberrätikusse ja asetada õhukindlasse anumasse.
About Author
Kommentaarid on suletud