veebruar 18, 2017 // Soolajutud -milline sool ja pipar valida?
Kas Himaalaja roosa sool on tegelikult ka Himaalaja mägedest?
Himaalaja roosa sool – Paljud teavad või on kuulnud sellest. Ja paljud ka kasutavad seda. Mida paljud ei tea on see, et tegelikult kaevandatakse roosat soola Khewra soolakaevanduses põhja Pakistanis. Himaalaja nime kasutatakse parema kõla ja turunduse tarbeks ja muud seost Himaalaja mägedega ei ole. Ja mis mõte olekski kaevandada soola mägedes ja transportida seda suure vaevaga mägedest allapoole. Sool on raskeim toiduaine ja Himaalaja mäed ühed kõrgeimad ja raskesti ligipääsetavamad.
Tuntuim nn Himaalaja roosa soola kaevandus on Khewra – soolakavanduse meetodid töötati välja juba 1827. aastal – kambritega soolatunnelid, kus kamber kaevandatakse 50% võrra soolakivist tühjaks ja ülejäänud jäetakse nn kambriseinteks ja toetama soolakaevandust ja mäge, et see kokku ei kukuks. See süsteem on kasutusel ka täna , peaaegu 200 aastat hiljem.
Järgmine huvitav fakt mis vajab natuke selgitamist on see, et tihtipeale öeldakse, et Himaalaja roosa soola kaevandused on maailma suurimad. Tegelikkuses kuigi tegemist on suurte kaevandustega siis küündib aastane toodang ligikaudu 400 000 tonnini, samas kui võrdluseks Canadas asuv Sifto soolakaevandus toodab aastals 7.25 mln tonni soola. Ja samas on veel meresoola tootjad näiteks Mehhikos ja Hollandis kes suudavad samuti toota 8 mln tonni soola aastas. Seega Himaalaja soolamahud on selle kõrval ikkagi väikesed.
Khewra Soolakaevandusest on tänaseks saanud ka Pakistani suurimaid turismiatraktsioone. Soolakoobastesse saab sisse minna ja samuti näha kuidas soolast valmistatakse erinevaid kujukesi, küünlaaluseid ja paljud muud.
Meie gurmeesoolapoest leiad kahe erineva jahvatusastmega Crystal Pink soola ja ka soolakristalle mis pärit just Khewra soolakaevandusest ja on valitud kõige puhtama ja kvaliteetsemate soolakivide seast. https://gurmeesool.ee/toode/crystal-pink-coarse/
Leave a reply